neděle 24. května 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 22

Odhad vývoje

Tři květnové týdny ukázaly, že akcie na pořekadlo "V květnu prodej a vem si dovolenou" nereagují. Americké akciové indexy se vznáší poblíž svých historických maxim, a pokud mírně klesnou, okamžitě se vrací zpět. Poslední vyjádření FEDu, že je připraven zvyšovat sazby, ale nejbližší termín bude asi až začátkem roku 2016, vyhnaly cenu akcií opět vzhůru. Korekce upravující překotné posilování dolaru zdá se skončila a dolar je opět v plné síle.

Hlavní hvězdou příštího týdne bude kanadský dolar, protože jeho centrální banka BoC opět nezvýší základní úrokové sazby. Oznámení nastane ve čtvrtek a do té doby může CAD oslabovat. Případně nejprve může posilovat a oslabit až po oznámení. Vyberte si. Ekonomické zprávy očekávají analytici pozitivní v celém týdnu, což by se teoreticky mělo projevit posilováním CAD.

Odhady pro dolar jsou v celém týdnu smíšené. Euro smíšené a v závěru týdne spíš pozitivní, GBP spíš pozitivní v celém týdnu. Pro AUD i NZD se čekají horší zprávy celý týden. Vzhledem k malému počtu analytických odhadů je však vývoj na těchto měnách veden vždy spíš publikováním aktuálních dat.

Vzhledem k pondělnímu státnímu svátku v USA a Evropě nás čeká zkrácený týden s malým počtem obchod pondělní obchodní aktivity. Na druhou stranu to umožňuje přípravu na další dny pohnutím měny v požadovaném směru, protože vyhnání ceny do jednoho směru vychází levně, vzhledem k malému počtu účastníků trhu. Je tedy vhodné sledovat pondělní aktivitu a vyhodnotit ji jako přípravu na další obchodní dny, kdy se na trh vrátí opět všichni.

Jak to dopadlo

Pondělní svátek přinesl na forexové trhy malou volatilitu, která se o to víc projevila  v následujících dnech. Dolar se rozhodl posilovat a americké akciové indexy se pohybovaly poblíž svých historických maxim. Poté došlo ke korekci. Trh se stále rozmýšlí, jestli si dá na léto volno. Propad kanadského dolaru se po oznámení sazeb zastavil. Pokračovalo však posilování dolaru a propad všech měn s výjimkou libry, která čeká a oznámení úrokových sazeb v příštím týdnu.

Korelace v 22. týdnu
EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
0,55 -0,61 0,88 0,84 0,39 0,54 -0,81 0,45








Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.



Žádné komentáře:

Okomentovat