pondělí 4. května 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 19

Odhad vývoje

Kdo by si myslel, že tento týden bude vše při starém, tak asi to tak nebude. V Evropě máme opět zkrácený týden v důsledku státního svátku konce války ve Francii a dalších zemích. Kupodivu se to netýká Německa, ale asi se nelze divit tomu, že neslaví svoji porážku. Německo bude v trhu a tak se nedá očekávat stejný průběh vývoje na trhu, jako 1. května. Nicméně to neznamená, že bude klid. V pátek 8. května totiž budou uveřejněny údaje z Amerického trhu práce a to je vždy příležitost k vyvolání nějaké vyšší volatility.

V Japonsku nepracují od pondělí do středy. V pondělí nepracují v Anglii. V úterý se očekává snížení základní úrokové sazby centrální bankou Austrálie (RBA) na 2,00 % z úrovně 2,25 %. To by mělo oslabit australský dolar. Také úterní zpráva o cenách mléčných výrobků v poslední době zahýbe NZD. Ve středu budou v Kongresu USA vyslýchat Jelenovou a ve čtvrtek jsou v Británii volby. Očekávání analytiků ohledně ekonomických zpráv jsou smíšená, spíše horší. Pozitivní očekávání na celý týden má jedině DAX. Očekávané působení jednotlivých zpráv jako obvykle v grafech.

Jak to dopadlo

Minulý týden se hlavní zájem zaměřil na britskou libru. Po prvních odhadech volebních výsledků vystřelila libra vzhůru, protože vyhráli konzervativci. Trhy okamžitě vyhodnotily situaci a libra se vydala vzhůru. Ani páteční Zpráva o zaměstnanosti USA neměla na růst libry větší vliv. Nicméně větší vliv neměla na žádnou měnu. V pátek šly trhy několikrát proti sobě a trhy byly naprosto nerozhodné. Znamená to, že výhled na další týden je nejasný. Poměrně jasno měly pouze akciové indexy, které ke konci týdne posílily, a vypadá to, že by mohly v posilování pokračovat. Rčení "Sell in may and go away" se zatím moc na vývoji trhu nepodepisuje.

Korelace v 19. týdnu

EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
0,14 0,26 -0,52 0,34 -0,6 0,32 -0,14 0,87








 

Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat