neděle 10. května 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 20

Odhad vývoje

Hned v pondělí se BoE s námi podělí o sdělení, že nezvýší sazby. Normálně by to byla příležitost k oslabení libry, ale její posilování v důsledku výhry konzervativců v parlamentních volbách by mohlo ještě chvíli pokračovat. Nicméně kromě středečního vystoupení Carneyho, šéfa BoE, který pohovoří o inflaci, by to mělo být vše z hlediska vnějších šoků.

Dolar očekává smíšená data v úterý a ve středu, ve čtvrtek horší v pátek lepší. Euro očekává celý týden smíšená data. Libra čeká horší data v úterý, smíšená ve středu a dobrá ve čtvrtek a pátek. CAD čeká dobrá data ve čtvrtek a smíšená v pátek. AUD čeká horší data v úterý, ale to mohou změnit dobrá očekávaná data z Číny  v úterý a ve středu. NZD čeká kromě dobrých dat z Číny horší data ve čtvrtek.

Z hlavních událostí se čeká středeční horší německé HDP a lepší páteční kanadské maloobchodní prodeje. Čtvrteční počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti USA má být sice trochu vyšší, ale dlouhodobě se tato hodnota nyní pohybuje nízko.


Jak to dopadlo

Minulý týden se nesl v oslabování dolaru. Dolar celý týden ztrácel proti euru, které vydrželo růst až do pátečního odpoledne. Libra v pátek po celotýdenním růstu začala padat a vytvořila tak zajímavou antikorelaci s eurem. AUD a NZD se pohybovaly spolu a začaly oslabovat uprostřed týdne. Stejně tak CAD. U indexů byl vývoj střídavě pozitivní, protože se indexy začaly opět chystat k většímu růstu, který na S&P přišel ve čtvrtek a pátek. Dax procházel konsolidací a růst a jeho korekce přišly ve čtvrtek a pátek. FTSE se spíše pohybovalo stranou.

Korelace se z nedostatku vnějších zpráv a externích šoků vrátila ke sledování ekonomických zpráv a vývoj se dostal opět do souladu s ekonomickými zprávami. Je to ostatně obvyklý vývoj pro druhý a třetí týden v měsíci.

Korelace ve 20. týdnu

EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
0,94 0,79 0,63 0,76 0,35 -0,87 0,11 0,95










Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat