sobota 1. listopadu 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 45

Odhad vývoje

Po infarktovém závěru týdne nás čeká další várka událostí. Nejprve se vrátí do normálu překrývání evropské a americké obchodní seance, která byla o hodinu delší, protože Evropa přešla o týden dříve na zimní čas než USA a Kanada. Po bombě o oslabení jenu si vezme Japonsko v pondělí volno, protože má státní svátek. V úterý oznámí RBA, že nezmění sazby na úrovni 2,5 %. To by se mělo promítnout do oslabení AUD. Následuje čtvrtek s ponecháním sazeb na stejné úrovni 0,5 % od BoE a hodinu poté podobně oznámí ECB, že ponechá sazby na úrovni 0,05 %. Ani jedno oznámení není pro příslušnou měnu pozitivní. A jak je pro začátek měsíce zvykem, v pátek bude publikována Zpráva o zaměstnanosti USA. Pokud chce někdo vyvolat zvýšenou volatilitu, nemá lepší příležitost.
Když se vrátíme k tomu, jak to vidí analytici, tak na dolaru budou v pondělí smíšená data, v úterý dobrá, ve středu a čtvrtek horší a v pátek smíšená. Euro čeká horší pondělí, lepší úterý smíšená středa a lepší čtvrtek a pátek. Libru by mělo čekat horší pondělí, úterý a středa, lepší čtvrtek a horší pátek. Prudké čtvrteční zlepšení počtu povolení ke stavbě nových domů by mělo přinést posílení CAD, ovšem páteční snížení zaměstnanosti tuto lepší zprávu zneguje. AUD očekává propad v počtu povolených domů v pondělí, smíšená data v úterý a posílení by mělo přinést čtvrteční zvýšení zaměstnanosti. Zprávy z Nového Zélandu se čekají v úterý spíš dobré, takže by mohla nastat opět fáze mírného posilování. Pořád zůstávají v platnosti slova centrální banky o tom, že by bylo vhodné mít kurz k dolaru na úrovni 0,65. Data z Číny přijdou až v sobotu, takže ovlivní až následující týden.

Jak to dopadlo 

První tři dny týdne se trhy pohybovaly stranou a nebyla zde viditelná snaha o nějaký větší pohyb. Ve čtvrtek, při oznámení ECB a BoE o sazbách vyvolaly doprovodná prohlášení výprodej, jak na euru, tak na libře. Hlavním důvodem bylo oznámení ECB o injektáži likvidity k podpoře evropské ekonomiky. V pátek při publikování Zprávy o zaměstnanosti USA se trhy nejprve snažily o výprodej, ale celková nerozhodnost vyústila v odpolední růst, který měl snahu vymazat čtvrteční ztráty. Odhady a realita ekonomického vývoje byly v souladu, takže se nějaká větší překvapení nekonala a trh spíš reagoval na centrální banky. Potvrzuje to ostatně korelace ekonomického vývoje a vývoje cen, kdy je vidět, že o žádnou korelaci na všech sledovaných trzích nejde, protože korelace se pohybuje v rozmezí +/- 0,3. Jedinou výjimkou je NZD s korelací 0,7. Páteční růst až do pozdních odpoledních minut je podezřelý a naznačuje buď začínající obrat v trendu, nebo částečné vybírání zisků. V každém případě je to znamení, že je třeba být obezřelý.

Korelace v 45. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
-0,34 -0,01 0,01 -0,22 0,70 0,44 0,23 -0,30









Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.

Žádné komentáře:

Okomentovat