sobota 22. listopadu 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 48

Odhad vývoje

V pondělí má Japonsko státní svátek, a ve čtvrtek oslaví v USA den Díkůvzdání. Dá se tedy očekávat příprava na čtvrteční a páteční menší volatilitu. Americká data v úterý jsou očekávána horší, ale vynahrazuje si to přímo exploze pozitivně očekávaných dat ve středu, den před státním svátkem. Pokud mají americké indexy zaútočit na historická maxima, tak není vhodnější doby, než ve středu. Kanada očekává dobrá data celý týden, což by se mohlo promítnout do posílení CAD. Pokud to ovšem nepřebije posilování dolaru v důsledku dobrých amerických dat. Za zmínku stojí dobré maloobchodní prodeje očekávané v pondělí a dobré HDP spolu s dobrou podnikovou inflací v pátek.
Z Austrálie očekáváme horší stavební práce ve středu a horší kapitálové investice soukromého kapitálu ve středu. Z Nového Zélandu se očekává výrazně lepší obchodní bilance. Ani pro libru není v tomto týdnu očekávaný vývoj pozitivní. Celý týden se očekávají horší ekonomická data, a aby toho nebylo málo, v úterý bude vystupovat šéf Bank of England, Carney při slyšení v parlamentu. Zatím máme zkušenost takovou, že kdykoli vystoupí, nastává prudký pohyb libry. Pro ty, kdo sledují ropu, bude určitě zajímavé středeční zasedání zemí OPEC.

Jak to dopadlo

Minulý týden byl příkladem toho, jak vnější vlivy ovlivňují ekonomický vývoj. Hlavní zprávou týdne bylo zasedání OPEC a jeho výstup, že země OPEC nebudou omezovat těžbu ropy. To vedlo okamžitě k prudkému výprodeji ropy. V důsledku toho prudce posílil dolar, a ten poslal do kopru ostatní měny. Pokles ceny ropy měl největší dopad na CAD, který měl dobře našlápnuto k posílení a mnohokrát atakoval podporu. Nicméně poté nastalo prudké oslabení. Prudké oslabení nastalo třeba i na norské koruně, která je obvykle mimo zájem hledáčků investorů.
Minulý týden byl zajímavý i tím, že americké indexy vytvořily vesměs nová historická maxima, což táhlo do výše i DAX a FTSE. Lze spekulovat, zda by vývoj ve čtvrtek a pátek byl tak silný, kdyby nebyl v USA státní svátek a tedy i nižší objemy obchodů. Každopádně zvýšená volatilita na konci týdne vytvořila zajímavou situaci pro obchodování v příštím týdnu.

Korelace ve 48. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,05 0,21 -0,49 0,29 0,23 -0,20 0,12 0,80










Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.


Žádné komentáře:

Okomentovat