sobota 29. listopadu 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 49

Odhad vývoje

Tento týden má před sebou opět nálož událostí, které mohou s trhem pořádně zahýbat. Hlavně však vstupujeme do závěrečného měsíce, kdy je zvykem, že akciové indexy USA rostou. Prudký výprodej na ropě a posílení dolaru by tedy mohlo v tomto týdnu čekat zotavení. Jak veliké bude se necháme překvapit.
V neděli se dovíme výsledek Švýcarského referenda o zlatě. Pokud by prošlo, čekalo by nás posílení zlata a švýcarského franku. V úterý ponechá RBA úrokovou míru na úrovni 2,5 %, což může vést k oslabení AUD. Ve středu bude uveřejněna Béžová kniha USA o výhledu hospodářství a BoC oznámí, že ponechá sazby na úrovni 1 %. To přinese možnost dalšího oslabení CAD. Ve čtvrtek oznámí ECB a BoE, že nezmění sazby, což opět přinese možnost prudkého vývoje na trhu a konečně v pátek nás čeká tradiční Zpráva o zaměstnanosti v USA, kde se očekává opětovné vytvoření počtu nových pracovních míst nad 200 tisíc, což bude chápáno jako pozitivní pro vývoj americké ekonomiky.
Ekonomická data budou hrát v týdnu nižší roli. Nicméně pro zajímavost v celém týdnu se očekávají příznivá data z EU. Americká data jsou v pondělí očekávána horší koncem týdne dobrá. Páteční Kanada má být velmi špatná, takže přípravou na jejich oznámení by mohlo být oslabení na úroveň lokálního několikaletého maxima. Austrálie čeká kromě čtvrtka celý týden dobrá data. Ekonomický vývoj ve Velké Británii by měl být z hlediska publikovaných dat smíšený.

Jak to dopadlo

Švýcarské referendum o zlatě neprošlo, nicméně zlato posílilo. Dobrá data z USA vedla k posílení dolaru, což se odrazilo v oslabování ostatních měn. Tradičně mělo oznámení o ponechání úrokových sazeb na současné úrovni za následek oslabování měn. Páteční Zpráva o zaměstnanosti v USA zahýbala trhem, protože se americké ekonomice podařilo vytvořit 321 tisíc nových pracovních míst. To je číslo, které je z říše snů, protože v posledních dvou letech jsme vídali hodnoty od 50 tisíc do 200 tisíc a pokud to bylo 200, tak všichni jásali. Toto číslo naznačuje, že celý prosinec akciové trhy v USA porostou a dolar bude i nadále posilovat. Měnové páry skončily v blízkosti svých maximálních, nebo minimálních hodnot a zatím to nevypadá na nějakou změnu směru.

Korelace ve 49. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,55 0,93 0,74 0,78 0,72 0,79 0,48 -0,39









Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.

Žádné komentáře:

Okomentovat