pondělí 30. března 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 14

Odhad vývoje

Od tohoto týdne se již evropská a americká obchodní seance nepřekrývají, protože v Evropě máme již letní čas. Na konci týdne přejde na letní čas i Austrálie a Nový Zéland, takže jedinou změnou do opětovného přechodu na zimní čas zůstane posun otevření Tokijské obchodní seance na 2:00 středoevropského letního času. Otvírací čas NYSE se opět posouvá na 15:30.

Zapeklitostí tohoto týdne jsou velikonoce. Austrálie a Nový Zéland slaví ve čtvrtek Velký pátek a nepracují stejné je to v pátek v Německu, Švýcarsku, Velké Británii a Kanadě. A protože USA normálně pracují a na pátek připadá uveřejnění Zprávy o zaměstnanosti, může nedostatek obchodníků na trhu přinést výraznější cenový pohyb.

Ekonomické zprávy pro USA mají být smíšené, ve čtvrtek lepší. Pro Evropu spíš horší se špatnými zprávami v úterý. Lepší zprávy mají naopak přijít z Velké Británie a z Kanady. Z Austrálie čekáme spíš horší zprávy, z Nového Zélandu nejsou odhady analitiků k dispozici. Čína má smíšené odhady.

Jak to dopadlo

Zkrácený týden se projevil ve volatilitě a chaotičnosti pohybů. Analytické odhady jsou nyní nepřesné a to se projevuje v generování pozitivních i negativních překvapení. V důsledku toho jdou ceny jednu chvíli nahoru a druhou chvíli dolů. Korelace mezi ekonomickým vývojem a vývojem cen se dostala do negativní závislosti, což je známkou toho, že celá věc momentálně nefunguje. Smart money využívají této příležitosti k vybírání zisků a zakládání budoucích obchodů. Ekonomické prostředí se projevilo nejprve růstem a poté oslabováním dolaru. Podstatný podíl na tomto vývoji měl zkrácený týden, kdy se v pátek v podstatě neobchodovalo.

Korelace ve 14. týdnu

EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
-0,29 -0,55 0,62 -0,24 -0,62 -0,74 0,86 -0,82









Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.




Žádné komentáře:

Okomentovat