neděle 22. března 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 13

Odhad vývoje

V tomto týdnu nemáme žádné státní svátky. Z vystoupení centrálních bankéřů se dočkáme pondělního projevu šéfa ECB Dragiho a pak čtvrtečního projevu šéfa Kanadské centrální banky (BOC) Poloze. Páteční vystoupení Yellenové, guvernérky FEDu naplánované na 20:45 SEČ bude očekáváno s obavami, protože název její přednášky v San Francisku ponese název „Nové paradigma monetární politiky“ a když plácne něco neočekávaného, může to vyvolat prudký pohyb. Tou dobou už budou v práci jen tvůrci trhu a ti milerádi využijí libovolné záminky k honbě za příkazy stop a k případné změně směru.

Ekonomické zprávy mají být pro euro celý týden pozitivní. Pro libru horší ze začátku týdne a ve čtvrtek mají být zprávy dobré. Nový Zéland očekává v úterý večer dobrou obchodní bilanci, pro Austrálii nemáme žádné odhady analytiků, takže bude záležet na momentálním vývoji. Pro dolar mají být zprávy ze začátku týdne horší, v průběhu týdne se mají zlepšovat. Pro Kanadu nejsou v tomto týdnu očekávány zprávy, pouze vystoupení menších papalášů BoC.

Hlavní ekonomické zprávy se budou v tomto týdnu týkat inflace. To je momentálně nejvíce sledovaný ukazatel a neočekávaný vývoj tedy může vytvořit vyšší volatilitu.

Jak to dopadlo


Celý týden se nesl v duchu oslabování dolaru a také oslabování amerického akciového trhu. Horší ekonomické výsledky vyvolaly výprodeje akcií a oslabení dolaru. Euro a libra se pohybovaly stranou s propadem ve čtvrtek. Měny Austrálie i Nového Zélandu klesaly. Kanadský dolar oslabil až v závěru týdne. Americký akciový trh zastavil růst DAXu a FTSE se v minulém týdnu propadalo. Na smíšených výsledcích se projevovala vyšší volatilita v důsledku delšího překrývání zimního času v Evropě a letního času v USA. Obchodní seance se tak překrývaly o hodinu déle. Od příštího týdne se vše vrací do normálu, protože od pondělí máme i v Evropě letní čas. V Austrálii a Novém Zélandě nastane letní čas až koncem příštího týdne. Nicméně ani Austrálie, ani Nový Zéland nejsou pro obchodování nějak zvlášť důležitá teritoria, takže to nemusíme sledovat.

Z hlediska korelací se projevuje antikorelace s ekonomickými zprávami na akciových indexech a na euru. Obecně je korelace slabá a ekonomické údaje nemají v současné době na pohyb ceny vliv.

Korelace ve 13. týdnu

EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
-0,6 0,36 0,41 0,22 0,2 -0,29 -0,44 -0,91








 

Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat