Odhad vývoje
První týden v měsíci je vždy plný hutných událostí. Pondělní ekonomická data by měla být příznivá pro dolar, euro i libru. Stejně tak ovšem pro AUD, NZD i CAD. Úterní data se čekají pozitivní pro euro a mírně i pro USD. Pro libru má přijít jedna mírně negativní zpráva. Pro Kanadu i Austrálii se čeká smíšený vývoj a to i na závažných zprávách. Středa má být pozitivní pro euro, a mírně lepší pro dolar. Pro libru mírně horší. Z Austrálie čekáme výrazně lepší zprávu, která ovšem bude negována výrazně horší čtvrteční zprávou.Na tom, jaké budou ekonomické zprávy ve čtvrtek a v pátek nezáleží, protože zde máme oznámení o ponechání sazeb na stávající úrovni centrálními bankami BoE a ECB. Při vyhlašování těchto zpráv se trh pohne tím směrem, kde je nasypáno víc peněz, protože pro tvůrce trhu je to vítaná záminka vybrat nashromážděné příkazy stop a limitní příkazy k nákupu. Zvláště, když nás v pátek čeká Zpráva o zaměstnanosti USA. Tato zpráva má vždy potenciál vymazat případný veliký pohyb z předchozího dne. Čekají se horší výsledky, takže by se to mohlo projevit na korekci po dosažení historických maxim na amerických indexech.
Jak to dopadlo
Náročný týden se projevil rozběhnutím eura směrem k paritě s dolarem. Ani dobré ekonomické údaje z Eurozóny neměly sílu vytáhnout euro výš a tak po dvoudenním pohybu stranou začal ve středu pád v důsledku očekávání toho, že ECB začne se svým programem "kvantitativního uvolňování", což je eufemismus pro výraz tištění peněz. Propad se změnil v úprk, když Zpráva o zaměstnanosti přinesla vytvoření 295 tisíc nově vytvořených pracovních míst. To je třetí největší výkon od roku 2010 s tím, že v prosinci minulého roku to bylo 321 tisíc. Nezaměstnanost klesla na 5,5 % a to je hodnota, o které by se ještě před rokem mnohým ani nesnilo. Dolar tedy prudce posílil a to srazilo všechny na dolaru závislé měny.Dax prudce posiluje v očekávání, že peníze vytištěné ECB probublají do cen akcií. Na SP500 a na FTSE jsme naopak byli svědky výprodeje. Akciové indexy a publikované ekonomické zprávy jsou v antikorelaci což znamená, že vývoj ceny byl řízen jinými, než ekonomickými údaji. Během dobrých zpráv je obvyklé, že se vybírají zisky a chytají do pasti impulzivní investoři, kteří v jejich důsledku nakupují.
Korelace v 10. týdnu
EUR | GBP | AUD | NZD | CAD | SP500 | DAX | FTSE |
0,24 | 0,91 | 0,55 | 0,71 | 0,75 | -0,73 | -0,31 | -0,33 |
Vysvětlivky:
surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapeníest - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat
Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.
Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.
Důvody proč to tak není:
Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.
Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.
Žádné komentáře:
Okomentovat