pátek 27. února 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 09


Odhad vývoje

V tomto týdnu má Čína v pondělí a úterý státní svátek u příležitosti nového roku. V úterý má hovořit šéf ECB Draghi a ve středu šéfka FEDu Yellenová. Ekonomické zprávy z USA se očekávají smíšené. Hlavní pozornost bude zaměřena na páteční oznámení o vývoji inflace, kde se čekají horší data. Ekonomické údaje z Evropy mají být spíš lepší. Pro libru mají data být po celý týden dobrá. Zajímavé je očekávané posílení kanadského dolaru v důsledku lepších dat, nicméně CAD bývá hodně citlivý na ekonomická data USA. V Austrálii se očekávají smíšená data a lepší pro NZD. Nicméně tyto měny mají tradičně nedostatek analytických odhadů, takže u nich záleží na aktuálně publikovaných datech.

Jak to dopadlo

V poslední době chodí z EU a Velké Británie hodně pozitivních ekonomických dat. V průměru je jich víc, než negativních. Libra na to reaguje a mírně posiluje, euro reaguje tím, že se pohybuje stranou. Je vidět, že se v euru odráží složitá politická situace Ruské agresivní politiky vůči Ukrajině. Tento vliv však již pomalu ustupuje a přenechává místo vyděračským pokusům Řecka o to aby dlouholetý večírek zaplatil někdo jiný. Je pochopitelné, že když je ve hře naděje, že EU odepíše veškeré peníze nasypané do řecké ekonomiky ve formě půjček, tak se to musí projevit na poklesu kurzu eura, protože investoři raději přesouvají své vklady v eurech do dolarových účtů. Na korelaci vidíme, že trh reagoval přesně obráceně, než by odpovídalo vývoji ekonomických dat. Stejně tak vývoj ekonomických dat je v protikladu s vývojem na indexu SP500.

Korelace v 9. týdnu

EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
-0,75 0,43 0,79 0,88 0,35 -0,14 0,97 0,52










Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat