neděle 8. února 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 07

Odhad vývoje

V tomto týdnu se vrátíme k ekonomickému vývoji, protože žádná oznámení centrálních bank ani státní svátky nejsou očekávány. Hlavní událostí bude úterní oznámení o inflaci v Číně a čtvrteční zaměstnanost v Austrálii a maloobchodní prodeje v USA. Pokud by něco mohlo přinést vzruch do obchodování tak zasedání Ministrů financí EU. Z politických vlivů je zde trvalé napětí z vývoje na Ukrajině v důsledku Ruské agresivní politiky. Vývoj ropných cen je také důležitý a bude zajímavé, zda obrat směrem k růstu vydrží i v tomto týdnu.

Úterní čínská data mají být špatná, což by se mohlo projevit poklesem AUD a NZD. Pro dolar má být pozitivní lepší čtvrteční vývoj v maloobchodních prodejích. Ekonomické zprávy pro euro mají být spíše pozitivní a to v průběhu celého týdne. Libra očekává v úterý horší výrobu, a po zbytek týdne smíšená data. Kanada očekává dobrá data po celý týden, což by se mělo projevit v posílení CAD po jeho největším oslabení za několik let, nicméně vliv dolaru na kurz CAD je velmi výrazný. Dobré zprávy z Ameriky by se měly projevit v růstu amerických akciových indexů, stejně tak dobré zprávy z EU by se měly promítnout do růstu DAXu. Pro FTSE je očekávaný vývoj v Británii smíšený.

Jak to dopadlo

 Ekonomické údaje byly vesměs lepší, než odhadované a tak došlo k lepšímu vývoji na euru, libře, australském a novozélandském dolaru. Také kanadský dolar mírně posiloval. Na akciových indexech došlo k dosažení historického maxima na DAXu a také vývoj na SP500 byl lepší, než publikovaná data. FTSE také posiloval v důsledku dobrých hospodářských dat. Korelace se oproti minulým týdnům opět vrátila do závislosti mezi ekonomickými daty a vývojem ceny. Částečně to bylo způsobeno nedostatkem vystoupení centrálních bankéřů a politického vývoje. Krize na Ukrajině je započítána v ceně a její střídavé zlepšování a zhoršování nemá na ekonomický vývoj větší vliv.

Korelace v 7. týdnu

EUR GBP AUD NZD CAD SP500 DAX FTSE
0,51 0,29 0,15 0,38 0,55 -0,36 0,75 0,85





 



Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat