neděle 5. října 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 41

Odhad vývoje

Vzhledem k pátečnímu pozitivnímu překvapení, kdy počet nově vytvořených pracovních míst byl mnohem větší, než odhadovali analytici a k posilování dolaru a akciových indexů USA, se dá předpokládat jeho další působení i v pondělním obchodování. Hlavní událostí týdne bude zasedání FOMC ve středu a jeho výstup ve 20:00 hodin. Než však k tomu dojde, ponechá po pondělním státním svátku, RBA v úterý sazby na úrovni 2,5 %. V Číně ještě pokračuje v pondělí a úterý státní svátek a první ekonomické zprávy se očekávají koncem týdne. Měly by být pozitivní, což by mohlo přinést úlevu AUD a NZD.

Eur čekají podle odhadu analytiků celý týden špatné ekonomické zprávy. Až v pátek by měla být data smíšená. Libra čeká smíšená data v průběhu týdne a v pátek by data měla být dobrá. Austrálie ve čtvrtek čeká špatná data o zaměstnanosti, odhady z Nového Zélandu nejsou k dispozici. Dobrá data se očekávají v průběhu celého týdne v Kanadě. Horší data se očekávají v USA v úterý a ve čtvrtek. Na pátek jsou odhady dobré. Špatnou budoucnost by v tomto týdnu mohlo mít euro a DAX. U ostatních měn by mohlo dojít v důsledku lepších ekonomických dat k úlevné korekci.

Jak to dopadlo

Největší pozornost se soustředila na publikování zprávy ze zasedání FOMC. To rozdělilo týden na dvě části pokud do té doby dolar oslaboval, po publikování opět začal posilovat. To se promítlo do vývoje měn, které reagovaly opačně. Na indexech dochází k poklesu na S&P 500, občas přerušovaném jednodenním růstem. DAX a FTSE v tomto týdnu byly v plně výprodejové fázi. Mnoho pozitivních ani negativních překvapení nevzniklo a ekonomické ukazatele byly převážně ve shodě s odhady analytiků.

Korelace v 41. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,39 -0,24 -0,58 0,81 0,11 -0,73 0,94 0,72









Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.


Žádné komentáře:

Okomentovat