pondělí 29. září 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 40

Odhad vývoje

V pátek v tomto týdnu opět bude publikována Zpráva o zaměstnanosti USA. Počet nově vytvořených pracovních míst má být podle odhadů opět přes 200 tisíc což by mělo znamenat posílení akciových indexů a oslabení dolaru. Nicméně do pátku je ještě dlouhá doba. Čína má tento týden od středy volno v důsledku třídenních státních svátků. Německo slaví v pátek Den sjednocení. Od neděle má Nový Zéland opět zimní čas a v neděli přejde na zimní čas i Austrálie.
Ekonomická data pro NZD, AUD a CAD jsou bez pozornosti analytiků, takže jediné vzrušení pro AUD ve čtvrtek bude jak trh vyhodnotí odhadované zlepšení státního rozpočtu, a zhoršení výstavby nových domů. CAD v pátek očekává horší obchodní bilanci. Ekonomická data pro EUR i GBP jsou očekávána spíš horší, nebo smíšená. Pro USD jsou data také smíšená. Jedinou výjimkou je již zmiňovaný dobrý počet nových pracovních míst v pátek.

Jak to dopadlo

Hlavní událostí minulého týdne byla jako vždy Zpráva o zaměstnanosti USA. Rekordní údaje o počtu nově vytvořených pracovních míst ve výši 250 tisíc, vyvolaly pozitivní překvapení, které se promítlo jak do posilování dolaru, tak do oslabování zlata, které dopadlo těsně nad dvouletou podporu. Posílení dolaru bylo výrazné a všechny měny silně oslabovaly. Ani euro, ani libra neudržely své podpory a prorazily směrem dolů. To samé se dá říct o AUD, NZD se udržel, vzhledem s silným ztrátám v minulém období. Kanadský dolar také silně oslaboval a úročil na několikaměsíční resistenci. Vzhledem k tomu, že Německo neobchodovalo, vybral si DAX propad o den předem. Jedinou výjimkou tvoří FTSE, které v pátek posilovalo. 

Korelace v 40. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,69 0,60 0,85 0,80 0,69 0,94 0,73 0,58






















Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.





Žádné komentáře:

Okomentovat