sobota 2. srpna 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 32

Odhad vývoje

V příštím týdnu bude odeznívat šok z výprodeje. Úlevu by mohla přinést lepší úterní americká data a též lepší úterní a středeční data z Evropy a GBP. Kanada očekává ve středu horší výsledky v počtu povolení ke stavbě domů a v pátek naopak lepší výsledky v zaměstnanosti. Austrálie v pondělí očekává dobrá data, v průběhu týdne horší a v pátek opět dobrá. Nový Zéland čeká ve středu smíšená data.
Pondělní obchodování ovlivní státní svátky v Austrálii a Kanadě a úterní ponechání sazeb na úrovni 2,5 % Rezervní bankou Austrálie. Čtvrteční obchodování pak bude ovlivněno ponecháním sazeb na svých úrovních centrálními bankami ECB a BoE. Ponechání sazeb na svých úrovních by se mohlo promítnout do posílení dolaru.Celkově lze čekat emotivní obchodování, silnější odezvu na pozitivní i negativní překvapení a vyšší volatilitu.

Jak to dopadlo



Hlavním hybatelem vývoje v minulém týdnu byla snaha zastavit propad na indexu S&P 500. Vystrašená veřejnost, která si pamatuje vývoj v roce 2007 po propadu v předminulém týdnu. začala prodávat, a ani dva pokusy o zastavení propadu se během týdne nepovedly. Teprve až když se dostala cena na úroveň takové resistence, že další propad by vyvolal otázku větší korekce, zastavil pád a páteční prudký nárůst snad zbaví investory strachu, že by mohlo jít o něco většího. Propad na akciových trzích vedl souběžně k posílení dolaru a k oslabení ostatních měn. Máme tak za sebou čtrnáctidenní oslabování, které zdá se je u konce.



Korelace v 32. týdnu


Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,50 0,49 0,25 0,69 0,83 -0,59 -0,04 -0,88

















Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.  

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat