sobota 26. července 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 31

Odhad vývoje

V příštím týdnu začíná nový měsíc a to je vždy termín páteční Zprávy o zaměstnanosti USA. Aby toho nebylo málo, tak ve středu oznámí FED, že opět ponechá sazby beze změny na úrovni 0,25 %. Tyto dvě události mohou trochu rozhýbat volatilitu trhu. Páteční výprodej na amerických akciových indexech stanovil směr pro pondělní vývoj, kdy se dá očekávat další mírný pokles a otočení trendu v úterý. Zpráva o zaměstnanosti USA má být spíše pozitivní, což by se mělo odrazit do růstu. Lze tedy očekávat nějaký pokles uprostřed týdne.
Ekonomická data pro USD se očekávají většinou pozitivní tu a tam jsou proložena nějakým negativním očekáváním. To samé platí pro EUR i GBP. Zajímavá bude Kanada, protože prudké páteční oslabení CAD bude možná korigováno vývojem v příštím týdnu, protože očekávaná ekonomická data mají být celý týden pozitivní. Oproti tomu data z Austrálie mají být špatná, což by mělo přesvědčit AUD, aby konečně začal oslabovat. NZD má našlápnuto na oslabování již od minulého týdne. Technicky však na NZD i AUD může dojít k mírnému posílení po publikování dat podle úsloví "Sell the news," které obvykle překvapí davy vstupující do obchodů ve směru publikovaných dat obráceným vývojem a chytí je v nevýhodných pozicích.

Jak to dopadlo

Hlavním hybatelem trhu byly v minulém týdnu dvě očekávané události a to ponechání úrokové sazby na původní hodnotě v USA ve středu a poté páteční Zpráva o zaměstnanosti USA. Pondělní očekávaná horší data určila směr dolů a účinek dobrých středečních dat vymazal vývoj po zasedání FOMC, které podle očekávání snížilo QE3 o dalších 10 mld. USD, což si trh vysvětlil jako závěrečnou rundu před zavřením večírku a svoji nelibost demonstroval čtvrtečním výprodejem. Když k tomu přidáme páteční neuspokojivá data ze Zprávy o zaměstnanosti o kterých museli mít velcí hráči potuchu, je výsledkem týdenní výprodej na akciovém trhu a posílení dolaru. Očekávaný scénář výprodeje po zasedání FED a opětovný nákup po Zprávě o zaměstnanosti se tak nekonal. Souběžně s posílením dolaru došlo k celotýdennímu výprodeji na EUR, GBP, AUD, NZD i CAD. Během pátku pak ceny všude dopadly na nějaké významnější podpory a resistence, takže se v pátečních odpoledních hodinách výprodej zastavil a někde došlo i k mírnému odrazu. Situaci neusnadnilo ani veliké množství pozitivních a negativních překvapení, což nasvědčuje tomu, že analytici mají v současné době těžkou práci.


Korelace v 31. týdnu


Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,12 0,74 -0,66 0,91 0,05 0,47 -0,74 0,97








 


Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

Žádné komentáře:

Okomentovat