Odhad vývoje
Příští týden bude ve znamení úrokových měr, očekávaného vystoupení ECB a Zprávy o zaměstnanosti USA, takže se dá očekávat značná volatilita a prudké změny směru. V úterý oznámí RBA, že ponechá úroky na 2,50 %. Ve středu oznámí BoC, že ponechává úroky na 1 %, následuje čtvrtek, kdy oznámí BoE ponechání úroků na 0,5 %. Nicméně největší očekávání bude tvořit očekávané snížení úrokové míry ECB z 0,5 % na 0,1 % a případné další očekávané kroky ECB, jako je zahájení odkupu dluhopisů států Evropské unie. EUR má tedy potenciál k prudkému propadu. Jestli velcí hráči využijí možnosti k jeho posílení, aby pak padalo z větší výšky je otázkou. Na závěr týdne přijde Zpráva o zaměstnanosti USA, která jako vždy zahýbe volatilitou trhu.Ekonomická data mají být v pondělí příznivá pro dolar, ale pak už do konce týdne nepříznivá. Euro očekává v průběhu týdne smíšená až horší data, stejně jako libra, která očekává lepší data v pondělí, ale dál v průběhu týdne smíšená až horší. AUD očekává dobrá data celý týden s výjimkou pátku, NZD očekává lepší data v úterý a jinak žádná data nebudou publikována. Zajímavé je očekávání horších středečních dat pro CAD a pak ve čtvrtek a pátek mají být data dobrá. Celkově bude příští týden volatilní s větším důrazem na akce centrálních bank.
Jak to dopadlo
Minulý týden byl nesen hlavně oznámením ECB o zavedení negativních úrokových sazeb a o odkupu dluhopisů s cílem povzbudit skomírající Evropskou ekonomiku a odvrátit hrozbu klesající inflace, která je hluboko pod požadovanou úrovní 2 % a pohybuje se na úrovni okolo 0,7 %. ECB snížila sazby z 0,25 % na 0,15 % i když analytici očekávali 0,10 %. Pozitivní překvapení pak po prvotním výprodeji, kdy se euro propadlo na hranici 1,35 vyhnalo euro opět výš a ani páteční Zpráva o zaměstnanosti nezpůsobila jeho stlačení dolů. Páteční zpráva o zaměstnanosti USA dopadla o něco lépe, než se očekávalo. Americké indexy dosáhly opětovně nových historických maxim a stoupaly až do konce páteční session. Velcí hráči odmítli vybrat zisky, takže se nekonal žádný výprodej. Za zmínku stojí i růst AUD i přes ponechání sazeb na původní úrovni 2,5 %, což obvykle bývá negativní zpráva. AUD i NZD rostly, AUD v důsledku lepších ekonomických zpráv, NZD v důsledku očekávání zvýšení úrokových sazeb příští týden. CAD mírně oslaboval, ale nebylo to ani tak v důsledku kanadských ekonomických dat, ale v důsledku lepších než očekávaných amerických zpráv a posílení dolaru. Americké indexy posilovaly a ke konci týdne posilovaly prudce. Vývoj na DAXu byl nesen vyjádřením ECB, a vývoj na FTSE byl v průběhu týdne negativní, ale v pátek byl nesen růstem na S&P.Korelace v 23. týdnu
Eur | Gbp | Cad | Aud | Nzd | S&P | DAX | FTSE |
0,63 | 0,32 | 0,46 | 0,58 | 0,65 | -0,60 | 0,97 | 0,35 |
Vysvětlivky:
surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapeníest - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat
Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.
Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.
Důvody proč to tak není:
Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.
Žádné komentáře:
Okomentovat