sobota 17. května 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 20



Odhad vývoje

Příští týden bude doznívat reakce na slovní intervenci ECB. Americká data mají být dobrá v pondělí a v pátek. V ostatní dny se však čekají výrazně horší data a to by se mělo promítnout do síly dolaru, který by měl oslabit. V Evropě se čekají dobrá data ve čtvrtek, v ostatní dny smíšená. Pro libru budou publikována pozitivní data ve středu, ostatní dny bude libra ovlivňována vývojem na USD. Austrálie čeká horší data v úterý, Nový Zéland ve středu, ale zde bude situace záležet také na datech z Číny. Amerika očekává v úterý středu a čtvrtek horší data, což by se mohlo promítnout do poklesu akciových indexů, zvlášť po útoku na historická maxima. Pozitivní data z poslední doby neměla sílu překonat výprodeje dané sezónním vývojem obvyklým pro květen. Celkově by měla být volatilita nižší, protože v důsledku intervence ECB se budou obchodníci dívat přes rameno, co dělá ten druhý.

Jak to dopadlo

Začátek týdne byl nesen v duchu nových historických maxim na americkém indexu Dow a to s sebou přineslo i posílení dolaru. Poté následoval dílčí výprodej v důsledku horších dat, ale ukázalo se, že očekávaná americká data byla lepší než očekávaná a to vneslo do vývoje na měnách dílčí korekce. Hlavně na GBP a částečně na AUD. Nicméně očekávaný pokles se zastavil a EUR, NZD i CAD se pohybovaly stranou. Eur je i nadále pod tlakem slovní intervence guvernéra ECB Dragiho, že v červnu nastane příliv likvidity pro podporu ekonomiky a to drží veškeré pokusy eura o růst dole.

Korelace v 20. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
-0,87 -0,84 -0,07 -0,07 0,18 0,60 0,43 0,26












Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

Žádné komentáře:

Okomentovat