sobota 1. března 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 10


Odhad vývoje

Příští týden je plný oznámení centrálních bank o ponechání úrokových měn beze změny. V úterý oznámí RBA sazbu na úrovni 2,5 %, ve středu BoC sazbu na úrovni 1%, a ve čtvrtek BoE a ECB ponechají sazby na úrovni 0,5 % a 0,25 %. To přinese spolu s páteční Zprávou o zaměstnanosti USA volatilitu do trhu. Ekonomická data mají být ze začátku týdne příznivá pro EUR a GBP, ke konci týdne se očekávají horší data pro GBP. Data z USA mají být smíšená. Z zmínku stojí čtvrteční očekávané zhoršení obchodní bilance u AUD a naopak zlepšení počtu schválení nových domů u CAD. Očekávají se doprovodná prohlášení pohlavárů centrálních bank. Pokud dojde ke korekci na indexu S&P, posílí to japonský jen.


Jak to dopadlo

Po unavenějším začátku týdne se od středy do konce týdne projevila vysoká volatilita vyvolaná oznámeními centrálních bank a páteční Zprávou o zaměstnanosti USA. Na pozadí pak probíhala politická krize v důsledku okupace Krymu Ruskem. Na ekonomické zprávy trhy nereagovaly, což se projevilo v korelaci. Celkově však trhy vyhodnotily situaci jako prorůstovou pro americké indexy a z toho vyplynulo oslabení dolaru a posílení hlavních měn. Euro dosáhlo nového víceletého maxima, AUD a NZD prorazily hlavní resistence. JPY začal v důsledku růstu indexů opět oslabovat s tím, že za vypůjčené jeny se nakupují americké akcie. Tomuto typu obchodů se říká carry obchody. Vypadá to, že na hlavních měnových párech našly ceny svůj směr a budou v něm i nadále pokračovat.


Korelace v 10. týdnu


Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
-0,94 -0,81 -0,41 0,17 -0,93 0,54 -0,04 -0,07












Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

Žádné komentáře:

Okomentovat