Odhad vývoje
V tomto týdnu nás nečekají, žádná vystoupení centrálních bankéřů, ani změny sazeb, takže by se trh mohl vrátit k respektování ekonomické reality. Vývoj pro dolar by měl být celý týden pozitivní, jen ve čtvrtek smíšený. Euro očekává z EU dobré zprávy a to celý týden. Zprávy pro libru čekáme jen ve čtvrtek a měly smíšené až mírně horší. Z Kanady a Nového Zélandu nepřijde nic, z Austrálie se čekají smíšená data ve středu z Číny ve čtvrtek. To „nepřijde nic“ znamená, že nemáme k dispozici odhady analytiků, nebo jsou odhady stejné jako poslední údaj, takže publikované zprávy si budou žít svým vlastním životem. To se bude týkat hlavně nedělního nočního (z pohledu ČR) oznámení o inflaci Nového Zélandu, kdy se nečeká změna, ale pokud by k ní došlo, tak vznikne pozitivní, nebo negativní překvapení podle výsledku. Další inflační data se týkají AUD ve středu ráno. Čeká se lepší celková inflace, horší inflace vyhlazená klouzavým průměrem. Celkově je to neutrální, kam se šustne AUD bude záležet na momentálním vývoji.Další zajímavý údaj je ZEW sentiment pro euro v úterý. Čeká se lepší výsledek a to o dost lepší, než posledně. Ve středu by nás nemělo překvapit, jak hlasovala bankovní rada BoE, odhady se shodují s minulým hlasováním. Ve čtvrtek je obvyklá zpráva o počtu nově podaných žádostí o dávky v nezaměstnanosti USA. Pokud se odhady analytiků naplní, zůstane počet stejný, jako v minulém týdnu. Většina údajů v tomto týdnu se týká sentimentu trhu, to znamená makroúdaje vzniklé dotazníkovými metodami. Ty by obecně neměly mít silnější vliv na volatilitu.
Jak to dopadlo
Ani minulý týden nevybočil z obvyklé reakce trhu na zprávy, jak jsme tomu svědky v posledních několika týdnech. Korelace je opět antikorelace a jediný DAX chodí se zprávami v souladu. Není se co divit, protože stále má vliv rozhodování podle toho, jestli FED zvýší sazby, o kolik a kdy. Situace zatím není jasná, takže posilování dolaru jde nezávisle na ekonomickém vývoji. Ekonomické zprávy z Ameriky jsou horší, než se očekává a tak jsou účastníci trhu nervózní. Optimismus vlévá do žil zatím poměrně slušná výsledková sezóna v USA, které opět vyhání americké akciové indexy poblíž historických výšin. Nasdaq atakuje historické maximum z období internetové bubliny.Korelace v 17. týdnu
EUR | GBP | AUD | NZD | CAD | SP500 | DAX | FTSE |
-0,82 | -0,46 | -0,62 | 0,27 | 0,52 | -0,29 | 0,98 | -0,52 |
Vysvětlivky:
surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapeníest - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat
Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.
Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.
Důvody proč to tak není:
Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.
Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.
Žádné komentáře:
Okomentovat