Odhad vývoje
Přechod na letní čas byl dokončen, takže nyní všechny obchodní seance začínají ve stejném čase, jak jsme zvyklí. Jedinou změnou je začátek tokijské seance ve 2:00 SEČ, protože Japonci nejsou praštění a letní čas pro ně neexistuje.Hlavními událostmi tohoto týdne budou tři oznámení centrálních bank, že nezmění sazby. V důsledku toho se dá očekávat vyšší volatilita. Po minulém týdnu, kdy to potkalo libru, bude ve čtvrtek oznamovat, že nezmění sazby ECB. Spíš se bude čekat nějaké doprovodné prohlášení o tom, jak je úspěšné oslabování eura. Je docela možné, že oznámení oslavíme paritou eura s dolarem. Další, kdo oznámí sazby, bude RBA a BoC. Australský dolar se nyní pohybuje stranou a to by ho mohlo přesvědčit o dalším poklesu v úterý. Stejně tak kanadský dolar ve středu. V důsledku tištění eur posilují evropské akcie a americké akcie očekávají další kolo výsledkové sezóny.
Amerika čeká dobrá data v úterý potom do konce týdne smíšená. Evropa čeká smíšená data, stejně tak Kanada. Horší data mají přijít z Číny, což by se mělo projevit na měnách Austrálie a Nového Zélandu. Velká Británie čeká dobrá data celý týden.
Další hrozba by mohla přijít od zasedání Mezinárodního měnového fondu koncem týdne a v důsledku zasedání G20. V poslední době se zvýšená pozornost věnuje cenám mléčných výrobků na Novém Zélandu. Vždy když je uveřejněn odhad, ať je jaký chce, má to vliv na volatilitu NZD.
Jak to dopadlo
I v tomto týdnu trh ignoroval publikované výsledky pro EU, VB, i USA a prudké oslabení dolaru vzhledem k tomu, že panuje silná nejistota ohledně stanovení termínu prvního zvýšení úrokových sazeb po téměř deseti letech FEDem. Volar je nyní volatilní a to odnáší párové měny. Příčinou nejsou ani odhady analytiků, protože v případě AUD i NZD je souběh takřka totožný. Sice je to dáno klasicky malým počtem dostupných ekonomických odhadů a dat z této oblasti, ale i tak je posílení AUD i NZD nevysvětlitelné makroekonomickými údaji z této oblasti.Páteční výprodej SP500 táhl dolů i DAX a FTSE. U FTSE se k tomu přidalo větší množství záporných překvapení u makrodat. Pojem záporné překvapení vzniká, když je publikovaný údaj horší než odhady analytiků. O kolik horší je otázkou, protože se to liší případ od případu, ale obvykle jde o větší než malou odchylku. Korelace se nyní nedá brát vážně a jen dokazuje, že nyní na trhu působí jiné vlivy, než makrodata.
Korelace v 15. týdnu
EUR | GBP | AUD | NZD | CAD | SP500 | DAX | FTSE |
-0,98 | -0,89 | 0,11 | 0,47 | -0,79 | -0,97 | -0,02 | 0,89 |
Vysvětlivky:
surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapeníest - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat
Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.
Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.
Důvody proč to tak není:
Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.
Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.
Žádné komentáře:
Okomentovat