úterý 2. září 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 36

Odhad vývoje

Ekonomická data v tomto týdnu nebudou vůbec zajimavá, protože vývoj bude řízen oznámeními centrálních bank. V pondělí má Amerika a Kanada státní svátek. V úterý ponechá RBA sazby na úrovni 2,5 %. Ve středu ponechá sazby na úrovni 1 % BoC. Ve čtvrtek ponechá sazby na úrovni 0,15 % ECB a sazby na úrovni 0,5 % ponechá i BoE. V pátek bude uveřejněna Zpráva o zaměstnanosti USA. Z tohoto přehledu je jasné, že hlavní vliv na vývoj budou mít doprovodná ohlášení. Další vliv bude mít politická situace na Ukrajině. Ekonomická data jsou pro všechny měny vesměs nepříznivá a měla by se zlepšit až v pátek. Tento týden tedy může být značně volatilní bez převládajícího směru.

Jak to dopadlo 

Hlavní událostí minulého týdne bylo oslabení eura po čtvrtečním snížení úrokových sazeb ECB. Trh to naprosto nečekal, takže došlo k zběsilému výprodeji a oslabení eura o 200 bodů. Tento vývoj s sebou strh i obchodování na libře, která kopírovala ztráty na euru. Ostatní události, jako vývoj na CAD a AUD po oznámení úrokových sazeb se pohybovaly v normálu. Změnu směru přinesla páteční zpráva o zaměstnanosti USA, která dopadla o něco hůř, než očekával trh. Nicméně ačkoli se první pokusy o otočení trendu jevily nadějně, v odpolední americké seanci byl příznivý vývoj vymazán a měnový trh se opět vrátil k oslabování.

Korelace v 36. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,69 0,87 -0,22 -0,74 0,90 -0,08 -0,90 0,68












Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.

Žádné komentáře:

Okomentovat