sobota 20. září 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 39

Odhad vývoje

Pro vývoj v tomto týdnu je příznivou zprávou, že Rusko se nesnaží eskalovat konflikt odvetnými sankcemi. To by mohlo přinést úlevu pro euro. Ovšem až po úterních zprávách, které jsou pro euro pesimistické. Lepší zprávy pro euro jsou očekávány ve čtvrtek. Pro USD jsou očekávány smíšená data. Pozitivní pro libru by mohl být výsledek referenda a také to, že v úterý se očekávají lepší data. Data pro NZD, AUD jsou očekávána horší, stejně tak mají být horší zprávy z Číny.
Po prázdninách se opět zvyšuje četnost vystoupení představitelů centrálních bank, to může vyvolat zvýšenou volatilitu, pokud zazní nějaký náznak další politiky příslušné centrální banky. Zásadní události v tomto týdnu nejsou, takže je pravděpodobné, že se vývoj na měnách bude opět odehrávat v souvislosti s vývojem ekonomických dat. Za zmínku stojí nedělní přechod na zimní čas na Novém Zélandu.

Jak to dopadlo

V minulém týdnu pokračovalo posilování dolaru, což se projevilo oslabováním příslušných měn. Euro a libra oslabovaly na nová minima. Podobný vývoj čekal i AUD a NZD. CAD vůči dolaru také oslaboval. Indexy se pohybovaly poblíž historických maxim, ale celkově klesaly. Zdá se, že posilování dolaru má na svědomí pokračující nejistota ohledně vývoje na Ukrajině a nejasnost jak to bude pokračovat s ekonomickými sankcemi vůči Rusku. Další díl nejistoty a posílení dolaru je v souvislosti s vojenskými akcemi proti islamistickému státu ISIL. Měny zatím nenašly důvod pro změnu směru svého pohybu. Ekonomická data nehrála v minulém týdnu žádnou roli.

Korelace v 39. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
-0,93 -0,82 -0,18 -0,61 -0,76 0,40 -0,74 0,04










Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %.


Žádné komentáře:

Okomentovat