neděle 13. července 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 29

Odhad vývoje

Po týdnu, kdy hlavní slovo mělo očekávání toho, co přinese zasedání FOMC by se měly ke slovu opět dostat spíše ekonomické zprávy. Přesto mohou nežádoucí turbulence do vývoje přinést pondělní vystoupení šéfa ECB Dragiho před ekonomickým výborem Evropského parlamentu, úterní a středeční vystoupení šéfky FEDu před ekonomickými výbory Amerického senátu, také Carney bude v úterý vypovídat před parlamentní komisí Velké Británie. Tato vysoupení mohou přinést volatilitu do trhu, pokud se objeví nějaké nové informace o záměrech šéfů centrálních bank.
Z očekávaných událostí bude mít zřejmě největší vliv oznámení BoC o ponechání sazeb na stávající úrovni, což by mělo dále oslabit kanadský dolar. Americká data mají být pozitivní v úterý, středu a pátek, ve čtvrtek smíšená. Data z Eurozóny mají být celý týden smíšená, lepší v pátek. Libra očekává velmi dobré úterý a smíšenou středu. Kanadský dolar po dobrých datech v úterý a středu čeká v pátek ekonomická nepřízeň. AUD a NZD očekávají dobrá data z Číny, což by mělo být pro tyto měny pozitivní.

Jak to dopadlo

Vystoupení centrálních bankéřů v minulém týdnu nepřinesla do trhu volatilitu. Ani očekávané oslabení CAD po ponechání sazeb na stávající úrovni 1 %, nepřineslo výraznější změnu do pohybu. Bylo to tím, že CAD oslaboval dříve a po oznámení sazeb došlo k vybírání zisků a pohybu stranou. Euro oslabovalo v souladu s ekonomickým vývojem. AUD a NZD mírně oslabovaly, ale je zde vidět neustávající snaha o další růst. Zatím se jí nedaří, ale očekávané zvýšení sazeb na NZD možná přinese změnu. Na indexech došlo ve čtvrtek po sestřelení dopravního letadla nad Ukrajinou k vybírání zisků a ke sledování toho, co udělají ostatní.

Korelace v 29. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,94 0,33 -0,25 -0,03 0,70 -0,19 0,22 -0,01











Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 



Žádné komentáře:

Okomentovat