sobota 11. ledna 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 3



Odhad vývoje

 Ze začátku týdne jsou samá pozitivní data z EU, VB i USA. Ke konci týdne (čtvrtek, pátek) se očekávají v USA data smíšená. Pro EUR i GBP se dá v důsledku pozitivního očekávání čekat pokus o růst, což by mělo zhodnotit úsili vynaložené na otočení trendu ve čtvrtek a pátek. Otázkou zůstává, jestli i AUD a NZD budou preferovat lepší data ze svých zemí, nebo budou oslabovat v důsledku tlaku USD. Na indexech se očekávají dobrá ekonomická data a proto i jejich růst.

Jak to dopadlo

Všechny měny vzhledem k dolaru v průběhu týdne oslabily. Korelace s ekonomickým vývojem se zlepšila a měny převážně sledovaly ekonomická data. Na indexech lepší data vedla k růstu, nebo k růstu po pondělním výprodeji. Páteční větší pohyb byl způsoben přípravou na státní svátek USA v pondělí (Martin Luther King Day), takže obchodníci uzavírali pozice, případně zaujímali pozice na úterý.

Korelace ve 3. týdnu


Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,83 0,53 0,71 0,95 0,67 0,83 0,44 0,76














Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat