sobota 5. dubna 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 15



Odhad vývoje


Páteční výprodej v důsledku horší než očekávané Zprávy o zaměstnanosti USA nastolil otázku, zda se jedná o dílčí vývoj, nebo jestli bude probíhat dlouhodobější korekce. Data nebyla vysloveně špatná, ale je možné, že investoři promítají do pochyb o růstu i snižování pobídek QE3, které se snižuje s každým zasedáním FEDu o 10 miliard USD. Japonský jen nyní prudce reaguje na jakékoli změny směru na amerických akciových indexech. Evropské indexy si sice zatím žijí svým vlastním životem, ale je jen otázkou času, kdy se opět víc sesynchronizují s americkými. V následujícím týdnu nás čeká oznámení BoE o ponechání sazeb beze změny, což přinese vyšší volatilitu do GBP. Ekonomická data se očekávají všeobecně v první polovině týdne lepší, v druhé horší. Zajímavé bude sledovat vývoj na AUD, protože tam opět analytici očekávají horší data a je otázkou, jestli AUD nastoupený růst udrží. Pro NZD nejsou žádné odhady vývoje, takže se dá očekávat pouze obvyklá korelace s AUD.

Jak to dopadlo

Minulý týden byl ve znamení antikorelace s ekonomickými údaji. Data v USA byla velmi pozitivní, ale v týdnu probíhal výprodej. Hlavní cenová akce proběhla při FOMC meeting minutes, kdy se publikují doprovodná stanoviska, ale jinak se nic neděje. Nicméně trh byl připraven a spustil výprodej, který se táhl až do konce páteční session. Stejně se chovaly měny, které rostly skoro celý týden. To bylo pochopitelné v případě GBP, kde byla vynikající data v úterý, ale méně pochopitelné to bylo na EUR, kde data nebyla nijak zvláštní. Také vývoj na AUD a NZD byl tažen spíš vývojem v Číně, než vlastními ukazateli. Každopádně vývoj v tomto týdnu byl tažen cenovou akcí výprodejů navzdory dobrým datům, což by mohlo indikovat, že trh je nyní sebevědomý a věří si, že momentální výprodeje v tomto týdnu mají vyděsit a vytěsnit slabé hráče.

Korelace v 15. týdnu


Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
-0,81 0,02 0,07 0,10 -0,69 -0,65 0,26 -0,13













Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

Žádné komentáře:

Okomentovat