neděle 20. dubna 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 17


Odhad vývoje

Následující týden má opět čtyři pracovní dny. NZD a AUD mají tři pracovní dny, protože v pátek mají státní svátek. Do toho ještě přichází hlavní událost týdne a to je předpokládané středeční zvýšení úrokových sazeb na NZD z 2,75 na 3 %. Toto v pořadí druhé zvýšení úroků by mělo přinést růst na NZD a možná i AUD, protože tyto dvě měny jsou silně korelovány. Když ke zvýšení nedojde, dá se předpokládat velmi silný výprodej. Středeční data pro AUD mají být nepatrně horší, může to kompenzovat lepší vývoj v Číně. U Kanady se očekávají horší data jak v úterý, tak ve středu. Z USA se čekají v úterý smíšená data ve středu dobrá a ve čtvrtek opět smíšená. Pozitivní mají být středeční data z Evropy, ve čtvrtek mírně negativní. Z Británie jsou očekávána ve středu a ve čtvrtek pozitivní data. Událostí týdne je zvýšení sazeb na NZD, špatné středeční maloobchodní prodeje v Kanadě a dobré čtvrteční prodeje zboží dlouhodobé spotřeby v USA:




Jak to dopadlo

Zkrácený týden přinesl pozitivní vývoj na amerických indexech, kdy investoři využili nahromaděná dobrá ekonomická data k růstu. Na EUR a GBP se projevila nerozhodnost a očekávaný pozitivní vývoj na NZD v důsledku očekávaného zvýšení úrokových sazeb na 3 % měl sice snahu se dostavit, ale jakýkoli pokus o růst byl srážen výprodeji. Po oznámení sazeb druhý den došlo k prudkému výprodeji, který zanechal mnoho obchodníků ve ztrátě. Vývoj na CAD byl vlečen slábnoucím a volatilním oslabováním kanadského dolaru. Zkrácený týden na AUD a NZD se také projevil nižšími objemy a menšími denními pohyby.

Korelace v 17. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,46 -0,16 -0,29 0,95 -0,25 -0,52 -0,58 0,06










Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

Žádné komentáře:

Okomentovat