sobota 17. ledna 2015

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 04

Odhad vývoje

V důsledku katastrofického vývoje na CHF ve čtvrtek a pátek minulého týdne se dá očekávat postupné uklidnění rozjitřené situace. Brokeři, kteří nezkrachovali, postupně obnoví obchodování s frankovými měnovými páry a situace se postupně uklidní. Tento týden je ve znamení publikace velikého množství závažných ekonomických dat, takže volatilita může zůstat vysoká.

V pondělí je v USA státní svátek, Den Martina Luthera Kinga, takže po hororovém čtvrtku a pátku se dá očekávat uklidnění forexových trhů.

Euro očekává kromě smíšených dat v úterý celý týden pozitivní ekonomická data. Hlavně ve čtvrtek jsou všechny odhady lepší. Nicméně ve čtvrtek oznámí ECB, že nezmění sazby, ale hlavní očekávání všech se bude týkat toho, zda ECB zahájí etapu kvantitativního uvolňování. Pokud ano, lze očekávat další pád eura. Převážně příznivá data mají také celý týden přicházet z USA. Libra během týdne očekává smíšené výsledky a v pátek špatné maloobchodní prodeje. Nicméně publikování zápisu z rozhodování BoE ve středu může vnést pohyb do vývoje kurzů libry. Kanadský dolar čeká ve středu oznámení o ponechání sazeb na stávající úrovni. Bude také zajímavé doprovodné oznámení BoC ohledně dalšího vývoje, protože CAD v poslední době hodně oslabil. Z Austrálie nemáme na příští týden odhady a NZD očekává v úterý v noci špatnou inflaci. To by mohlo společně s horšími očekávanými daty z Číny v pondělí a v pátek vést k oslabování AUD a NZD. Veliký vliv na NZD má v poslední době publikování údaje o vývoji ceny mléčných výrobků (GDT – Global diary trade). Tento údaj nemá pravidelný čas a bude publikován v úterý. Obvykle je publikován v odpoledních hodinách našeho času.

Jak to dopadlo

V minulém týdnu pokračoval očekávaný vývoj oznámením ECB, že zahájí tisk peněz. První zpráva, že se tak stane „neplánovaně“ unikla o den dřív, nicméně trh se tím nedal zastrašit a vyčkal na oficiální vyjádření druhým dnem, kdy bez sebemenšího pokusu o růst spadlo euro o 300 pipů. Tento pád prosekl víceleté minimum a aktivoval nahromaděné stopy, které byly bleskově skoupeny, čímž se uvolnila cesta pro další pokles. Pro akciové trhy tato zpráva naopak znamenala posílení. Protože se neobjevily žádné známky snahy o růst, proběhl druhý pád v pátek, kdy se euro dostalo na úroveň 1,1 k dolaru. Teprve tato hladina vyvolala nákupy a posílení o 160 pipů.

Ostatní měny následovaly příkladu eura a padaly úplně stejně. Ve světle této události tedy opět, stejně jako minulý týden, nehrály ekonomické zprávy a rozdíl mezi očekávaným a publikovaným ekonomickým vývojem žádnou roli.

Korelace v 4. týdnu

EUR
GBP
AUD
NZD
CAD
SP500
DAX
FTSE
-0,76
0
-0,74
0,32
0,95
-0,33
0,83
0,25










Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf s čarami: součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. Toto zadání zůstává v platnosti i v roce 2015.

Žádné komentáře:

Okomentovat