sobota 8. února 2014

EUR, GBP, AUD, NZD, CAD, S&P, DAX, FTSE, týden 7

Odhad vývoje

V tomto týdnu se neočekávají oznámení centrálních bank, takže by se měl vývoj zaměřit opět na sledování ekonomické aktivity. Jediná událost, která může ovlivnit chování trhu je první vystoupení nové šéfky FEDu Yellenové v úterý a ve čtvrtek před ekonomickým výborem Kongresu. Trh bude napnutě očekávat, co řekne, protože se FED dostal díky poklesu zaměstnanosti na 6,6 % do situace, kdy nemá ukončené QE3 a dříve oznámil, že na úrovni nezaměstnanosti 6,5 % začne zvyšovat úrokové sazby. Data z USA se očekávají během týdne smíšená a horší. Data z Eurozóny se očekávají v pondělí a ve středu horší v pátek dobrá. Zajímavostí je nedostatek ekonomických dat z Velké Británie, takže se GBP bude řídit spíš vývojem na USD a na okolních indexech v případě FTSE. AUD čeká spíš lepší data, NZD nebude mít žádné ekonomické zprávy. Obě měny mohou ovlivnit očekávané špatné zprávy z Číny. CAD očekává dobrá data ve čtvrtek a špatná v pátek.

Jak to dopadlo

Vystoupení Yellenové přesvědčilo trhy, že i když se bude QE3 postupně snižovat, zvyšování sazeb nebude hrozit ještě rok a více. To vyhnalo indexy do výše, i když data z USA nebyla příznivá. Pozitivně se tento vývoj promítl do cenových akcí na měnových párech, které začaly opět korelovat s ekonomickým vývojem. Nejzajímavější byl vývoj na GBP, který z nedostatku ekonomických zpráv vyhodnotil vystoupení šéfa BoE Carneyho jako výraznou podporu pro stimulaci britské ekonomiky, což se promítlo třídenním růstem a dosažením nového maxima. Vývoj na euru zase ovlivnil výrok ECB, že vážně uvažuje o zavedení záporných sazeb, což hodilo euro do protipohybu a pak překotného růstu v obvykle klidné čtvrteční asijské session. Měny posilovaly v souladu s oslabováním USD, který byl vyvolán růstem na akciových indexech.


Korelace v 7. týdnu

Eur Gbp Cad Aud Nzd S&P DAX FTSE
0,80 0,93 0,82 0,35 0,84 -0,86 0,31 -0,65












Vysvětlivky:

surp - pokud je modrá čára kladná jde o pozitivní překvapení, pokud je záporná jde o negativní překvapení
est - odhady ekonomického vývoje od analytiků pro konkrétní den
real - ekonomický vývoj z publikovaných dat

Horní graf čarami součty odhadů a reálného vývoje, překvapení zobrazuje modrý sloupec.
Dolní graf zobrazuje překvapení, odhady a publikovaný vývoj pro jednotlivé dny.

Za ideálního stavu by vývoj měnového páru měl sledovat reálný vývoj ekonomiky. Růst zelené čáry by měl doprovázet růst v cenovém grafu a pokles zelené čáry by měl být doprovázen poklesem cenového grafu.

Důvody proč to tak není:

Odhady analytiků postihují jen publikovaná ekonomická data a nezahrnují vlivy, jako je vystoupení šéfů centrálních bank a dalších papalášů, nezahrnují politickou situaci, nezahrnují fiskální a monetární politiku a neberou do úvahy technické operace, jako je například vybírání zisků, či akce smart money.
Odhady analytiků nejsou vždy přesné. Pokud jsou publikovaná čísla horší než očekávaná, vzniká negativní překvapení, které ovlivní vývoj na měnovém páru. V takovém případě může cena klesat, i když publikovaná data byla pozitivní, odhady byly také pozitivní, ale publikovaná čísla byla horší, než odhady. Pro pozitivní překvapení platí to samé.

Z týdenního přehledu byly odstraněny měnové páry USD/CHF a USD/JPY. Oba páry nereagují na data z ekonomického vývoje svých zemí a v podstatě s nimi nejsou korelovány. CHF je po většinu času inverzně korelován s EUR. JPY je řízeno centrální bankou Japonska (BoJ) a podle zadání vlády bude oslabováno, dokud Japonsko nedosáhne inflace 2 %. 

Žádné komentáře:

Okomentovat