neděle 4. ledna 2009
Dvě svíčky tvoří trend
Opakování
Pokud rozdělíme svíčku na třetiny a nakreslíme si všechny možné průběhy, můžeme podle logické úvahy, že kdo ovládal cenu na konci časového intervalu, bude tak činit i nadále, zjistit pravděpodobný budoucí vývoj ceny. Rozborem jsme zjistili, že 6 tvarů umožňuje určit, kam se cena bude pravděpodobně ubírat, jeden tvar je naprosto nerozhodný, a pouhé dva tvary nedávají žádnou podstatnou informaci. Celkem se dá říci, že z 9 možných průběhů 7 nese informaci o pravděpodobném dalším průběhu vývoje ceny.
Extrémní svíčky a nerozhodná svíčka "doji" označené šedivě mohou mít další uvedené tvary a nezáleží jestli je tělo bílé, nebo černé.
Typická cena
Někdy nás pro účely analýzy zajímá nějaká průměrná cena. Pokud si budeme chtít nakreslit čarový graf, tak se někdy místo zavírací ceny (close) používá průměrná cena. Průměrná cena (typical price) je určena jako průměr z maximální a minimální ceny.
TP = (High + Low) / 2
Tato průměrná cena zahrnuje i extrémy během časového intervalu a někdy může být přesnější než pouhá zavírací cena. Nevýhodou je, že nebere do úvahy závěrečnou cenu, která nese podstatnou část informace o ceně.
Pivot
Nedostatek průměrné ceny, která nezahrnuje cenu závěrečnou, je odstraněn vypočítáním pivotní ceny. Pivot je něco jako těžiště svíčky a je počítán z maximální, minimální a závěrečné ceny. Tím, že bere do úvahy Close podává přesnější pohled na cenový průběh během tohoto časového intervalu.
Pivot = (High + Low + Close) / 3
Jak Close, tak TP i Pivot nesou jednočíselnou informaci, která nějakým jednodušším způsobem vyjadřuje cenovou akci během časového intervalu.
V následujícím obrázku jsou opět nakresleny svíčky rozdělené na třetiny. Dále jsou zde zakresleny dva možné průběhy ceny během tohoto intervalu. Pravděpodobnější (jednodušší) cenový průběh je označen červeně, méně pravděpodobný (složitější) průběh je zakreslen modře. Modrá tečka označuje, kde se nachází střed svíčky a tím pádem také průměrná (typická, TP) cena. Zelená tečka označuje, kde se nachází pivotní cena, neboli pivot. Ještě připomínka Open1 znamená, že cena otevřela někde v první třetině svíčky, Close2 znamená, že cena uzavřela někde v druhé třetině svíčky.
Dvě svíčky tvoří trend
Nyní se dostáváme k dalším úvahám. Pokud přidáme k původní jedné svíčce druhou, dostaneme celkem 81 možných kombinací dvojic svíček. Tyto dvojice můžeme analyzovat a z jejich tvaru a velikosti a polohy můžeme usuzovat na další možný průběh ceny.
Close to Close
První, co nás okamžitě napadne, je spojit zavírací ceny čarou a z jejího rostoucího, nebo klesajícího průběhu usuzovat na další možný vývoj. Této metodě můžeme říkat metoda Close to Close.
Typical price
Stejným způsobem můžeme spojit průměrné ceny, takže dostaneme opět rostoucí, nebo klesající čáru. Jen pro úplnost, i vodorovná se počítá.
Pivot
Také spojením pivotů dojdeme k obdobnému závěru. Mírnou vadou na kráse je, když se stane, že šipky zvolených metod ukazují každá jinam, jako je tomu v uvedeném příkladě.
Součet svíček
Protože nastávají případy, kdy jednotlivé metody dávají rozdílné výsledky, pak nezbývá než si pomoci nějakým dalším způsobem. Jednou z dalších možností je součet svíček a zjednodušení tvaru. Použijeme vyšší maximum a nižší maximum z obou svíček. Tím zjistíme nové High a nové Low. Tělo svíčky vytvoříme sečtením, nebo odečtením. Černá barva znamená, že se odečítá (cena klesá), bílá barva znamená, že se přičítá (cena roste). Po sečtení svíček pak můžeme nově vzniklou svíčku analyzovat podle pravidla platného pro jednu svíčku.
Složená svíčka vykazuje znaky nerozhodnosti, ale protože víme (z průběhu druhé svíčky), že na konci vyhráli medvědi, tak to vypadá na možný pokles.
Součet možných cenových průběhů.
Víme, že jedna svíčka může popisovat průběh ceny dvěma různými způsoby. Logicky tedy za předpokladu, že použijeme dvě svíčky, dostaneme celkem 4 možné kombinace průběhů cen. Pokud je prozkoumáme, můžeme dojít k závěru, který z těchto cenových průběhů je nejpravděpodobnější a na základě této znalosti zvolit další postup.
První cena vypadá jako falešný průraz resistence a cena se vrací zpět dolů, cena 2 vypadá jako vrchol, cena 3 vypadá jako rostoucí kanál, ovšem s proražením spodní trendové čáry, cena 4 vypadá jako rostoucí kanál. Nedá se jednoduše rozhodnout, který průběh je pravděpodobný.
Vyšší maximum a Vyšší minimum - Nižší maximum a Nižší minimum
Pokud se zaměříme pouze na High a Low cenu, tak porovnáním těchto dvou hodnot můžeme dojít také k závěru o rostoucím, či klesajícím směru. Pokud má druhá svíčka vyšší maximum (HH Highest High) a současně vyšší minimum (HL, Highest Low) než svíčka první, můžeme to považovat za rostoucí trend.
V prvním případě má nová svíčka vyšší maximum (Highest High) a vyšší minimum (Highest Low) a je možné, že se cena pohybuje v naznačeném rostoucím kanále. V druhém případě má cena nižší maximum (Lowest High) a nižší minimum (Lowest Low) a je možné, že se pohybuje v klesajícím kanále. Směr kanálu se dá jednoduše určit z průměrných cen (Typical Price).
Vyhodnocení
Pro vyhodnocení toho, kam asi cena půjde nemůžeme použít pouze jednu metodu, ale je vhodné vyhodnotit možný budoucí pohyb větším množstvím metod. Jestliže dostaneme smíšené výsledky, (jako v naznačeném případě) pak je lepší si počkat na další svíčku a nepouštět se do zbytečného rizika. Pokud však větší množství metod vykáže souhlasné výsledky, je možné, že cena se vydá naznačeným směrem s vysokou pravděpodobností. Samozřejmě nikdy si nemůžeme být jisti. Absolutní jistoty nelze dosáhnout již z principu. Ale pokud se rozhodneme vstoupit do obchodu, je lepší tak činit v místech s vyšší pravděpodobností, že cena se vydá naším směrem.
Související články:
Co se dá zjistit z jedné svíčky?
Pokračování v článku:
Dvě svíčky tvoří trend 2
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat